Suudilerden saçma ekonomik hamle

Bloomberg’de yer alan habere göre Suudi Arabistan’da vatandaşlar Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye’nin olayın üzerine gitmesinden ötürü Türk ürünlerini boykot etmeye başladı.

Ekim ayında satın alınan menşei Türkiye olan ürünlerin satışı yüzde 37 düştü.

Suudiler başlıca Türk yoğurdu ve Türk bisküvisi gibi ürünleri boykot ediyor.  Twitter’da 500 takipçisi olan hükümet yanlısı hesap Naifco, “Amacımız ekonomiye zarar vermek değil, öfkemizi medeni bir şekilde ifade etmek” diyor.

SOSYAL MEDYADA LİSTELER DOLAŞIYOR

Suudi Arabistan’da aralarında Türk şirketlerinin bulunduğu listeler sosyal medyada dolaştırılarak bu firmaların ürünlerinin kullanılmaması talep ediliyor. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında 4.8 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor.  Öte yandan dünya da Cemal Kaşıkçı cinayetine tepkiler devam ediyor.

DANİMARKA SİLAH SATIŞINI DURDURDU

Danimarka, Suudi Arabistan’a silah ve askeri ekipman ihracatını durdurma kararı aldı. Açıklamayı Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, kararı alma sebebi olarak gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ve Yemen’de yaşanan insanlık dramını gösterdi.

İLGİLİ HABERSuudi Veliaht, Kaşıkçı cinayeti sonrası ilk yurt dışı ziyaretine çıktıSuudi Veliaht, Kaşıkçı cinayeti sonrası ilk yurt dışı ziyaretine çıktıİLGİLİ HABERFransa'dan Kaşıkçı cinayetiyle ilişkili 18 kişiye ülkeye giriş yasağıFransa'dan Kaşıkçı cinayetiyle ilişkili 18 kişiye ülkeye giriş yasağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir